fallback

Енергийните дружества искат поскъпване на тока и на топлата вода

В исканията на топлофикациите са включени разходите за емисиите СО2, които досега не са били признавани от енергийния регулатор

19:16 | 30.04.15 г. 9

Топлофикационните дружества са внесли в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) заявления с искания за по-високи цени на услугите си от 1 юли 2015 г., съобщава БТА. ЕРП-тата също са поискали увеличение на цената на електричеството, допълват от „Нова телевизия”.

По данните на телевизията ЧЕЗ и Енерго про са поискали поскъпване на нощната тарифа с 25%, а EVN България още преди месец съобщиха, че ще поискат увеличение на цената с общо около 7 на сто.

Решението за промяната в цената на електричеството и услугите на топлофикационните дружества ще бъде взето от енергийния регулатор до 30 юни. 

От съобщение на сайта на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) става ясно още, че „Топлофикация – София” е поискала топлата вода да поскъпне със 17,47 на сто от новия регулаторен период (1 юли 2015 година). Топлофикационното дружество в Пловдив пък настоява за 32% увеличение на цената на услугата.

Всъщност, с изключение на „Топлофикация Бургас”, която иска намаление на цената на услугата й с 2%, всички останали дружества в сектора настояват за повишения. "Топлофикация Плевен" предлага поскъпване на топлата вода с 15,66%, "Далкия Варна" - повишение с 5,46%, а "Топлофикация Велико Търново" - с 16,75%.

Председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев коментира, цитиран от БТА, че подадените заявления са изготвени съгласно действащата методика за определяне на цените.

В тях са включени разходите за емисии въглероден диоксид, които преди не са били включвани в цените, както и технологични и други разходи, орязвани през предишни години.

Николаев посочи също, че цените на електрическата енергия са били намалявани на два пъти през предишни периоди, без това да се отрази на цената на топлинната енергия и сега тези разходи също трябва да бъдат компенсирани, откъдето се получава и голямата разлика между сегашните цени и тези, които са поискали дружествата.

Миналата година, с изключение на три топлофикации, всички останали дружества в сектора са били на загуба, година след година по-малки топлофикации спират да работят, защото не могат да издържат на пазара при определяните от регулатора цени, коментира Илия Николаев и добави, че целта на никое дружество не е самоцелно да увеличава цените си, но трябва и да се покрият съществуващите разходи.

Припомняме, че само преди месец енергийният регулатор намали цената на парното с между 5 и 8%. Причината за това решение преди края на регулаторния период е промяната на цената на природния газ с 13 на сто, обясни тогавашният председател на Комисията Светла Тодорова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:42 | 14.09.22 г.
fallback